ГЕО-БИГ - Геодетска организација из Бања Луке
Г еодетски биро “ГЕО-БИГ” из Бања Луке почео је са радом у августу 2013.године и од самог почетка основна пословна оријетација је пружање геодетских услуга широм БиХ.
За кратко вријеме можемо се похвалити убрзаним развојем као стручним и ефикасним пословањем. У прилог томе говоре реномиране фирме које су корисници наших услуга које можете видијети у нашим референцама.
НАША ПОСТИГНУЋА
Наш циљ је пружити клијентима геодетске услуге у најкраћем временском року а квалитет услуга темељимо на вишегодишњем искуству, техничкој опремљености и стучном кадру као и на мотивацији и упорности наших запосленика.
задовољни клијенти
Пружање странкама квалитетне геодетске и архитектонске услуге.
легализовани објекти
ефикасно, стручно и квалитетно изводимо легализације објеката свих врста по приступачним цијенама.
године искусва
искуство у пословима омеђавања, парцелација израде геодетских снимака у ужем језгру и приградским насељима.
УСЛУГЕ КОЈЕ ПРУЖАМО
Комплетна геодетска услуга на једном мјесту
Парцелација земљишта
Парцелација земљишта је поступак којим се врши промјена облика и површине парцеле у катастру и земљишној књизи. Углавном се једна катастарска дијели на више њих или се више честица спаја у једну.Парцелација се проводи помоћу геодетског елабората, који израђује овлаштена геодетска фирма.
Уплана објекта
Уплана / упис објекта је поступак којим се евидентира објект у катастру и у земљишној књизи. Сваки власник изграђене некретнине има законску обвезу евидентирати објект у катастру и земљишној књизи, као и сваку промјену на некретнини (доградња, рушење ...)
Исколчење објекта
Исколчење је поступак преношења и означавања пројектованих димензија на терену. Исколчење објекта је геодетска услуга која укључује пренос димензија, положаја тачака и ако је потребно висина објекта дефинисаних пројектом на терен.
Исколчење међе / међних линија
Власништво над некретнином осим права, доноси и неке обвезе. Од власника некретнине - земљишта се очекује да зна гдје су границе његове парцеле. Уколико не зна, од геодетске организације може затражити да му на терену покаже гдје пролазе међне линије његове парцеле.
Геодетски снимак
Геодетски снимак графички је приказ стварног стања на терену, положаја и облика објеката те њиховог међусобног односа. Геодетски снимак , зависно о намјени, може имати и висинску конфигурацију терена, која се назначава котама и изохипсама. Коте су тачке терена са придруженом висином. Изохипсе су линије које спајају тачке исте надморске висине.
Геодетско снимање водова
Геодетски елаборате катастра водова обухвата:мјерење положајних ломних тачака водова ,мјерење висинских ломних тачака водова,мјерење укрштања новоизграђеног вода с другим водовима у тренутку полагања када је укрштање видљиво,мјерење припадајућих објеката и прикупљање података о основним техничким особинама вода.
ПОСЛОВИ ИНЖЕЊЕРСКЕ ГЕОДЕЗИЈЕ
ОДРЕЂИВАЊЕ ГЕОДЕТСКЕ ОСНОВЕ
ИСКОЛЧЕЊЕ ОСОВИНА ОБЈЕКАТА
КОНТРОЛА ИЗВЕДЕНИХ ОСОВИНА ОБЈЕКАТА
ПРАЋЕЊЕ ИЗГРАДЊЕ ОБЈЕКТА
СНИМАЊЕ ИЗВЕДЕНОГ СТАЊА ОБЈЕКТА
ИЗРАДА СИТУАЦИЈА ЗА ОБРАЧУН КОЛИЧИНА ЗЕМЉАНИХ МАСА
ДЕФОРМАЦИОНА АНАЛИЗА, ПРАЋЕЊЕ ОБЈЕКАТА И ТЛА У ТОКУ ГРАЂЕЊА
Геодетска подлога за пројектовање
Геодетска подлога за пројектовање је топографски приказ са преклопљеним катастарским планом израђена у одговарајућој размјери и еквидистанцији овјерена од овлаштене геодетске организације
Намјена геодетске подлоге за пројектовање
Геодетска подлога за пројектовање је први корак који морамо предузети ако планирамо изградњу неког објекта.
На геодетској подлози за пројектовање приказано је стварно стање на терену, што је пројектантима врло важно приликом пројектовања. Геодетском подлогом је приказано стварно стање на терену са свим објектима, путевима , те међама при чему је важно назначити ради ли се о жељезној огради, жици, бетонским стубовима и остала инфраструктура.
Једна од најважнијих информација коју посебна геодетска подлога пружа је свакако висинска конфигурација терена, која се може приказати изохипсама или котама (тачкама са придруженом висином). Приликом пројектовања, пројектанту је важно знати ради ли се о брдовитом подручју или равници – што је информација коју катастарски план не пружа а добија се на основу дигиталног модела терена (ДМТ-а)
САВЈЕТИ / Добро је знати!
Најчешћа питања
Елаборат је геодетски производ састављен од графичких прилога с приказаним стварним и катастарским стањем, те низа писаних докумената за катастар и земљишну књигу, а темељ је за промјену стања у катастру и земљишним књигама. Постоје два различита поступка парцелације: парцелација земљишта која није обухваћена регулационим или урбанистичким планом и парцелација земљишта која је обухваћена регулационим или урбанистичким планом (грађевинског земљишта).
Парцелација служи за формирање једне или више честица у сврху: куповине или продаје некретнина , оставинске диобе ,добивања хипотекарног кредита ,диобе породичне имовине ,рјешавања имовинско-правних односа ,формирања грађевних честица или честица служних њима (прилазни путеви), укрупњавања честица
Геодетски стручњак излази на терен те снима предметну парцелу. Након што се предметна честица или честице сниме добивени подаци се компјутерски обрађују, исцртавају те се израђује елаборат. Након прегледа елабората које је израдила геодетска организација катастар (подручна јединица) доноси закључак о висини накнаде за даље провођење у катастарском операту и грунтовници. Елаборатом парцелације земљишта се у правилу власничко стање не мијења.
За израду геодетског елабората за објекта потребни су слиједећи документи: копија катастарског плана ,извадак из земљишне књиге – власнички лист ,посједовни лист и доказ о легалности објекта – грађевинска или употребан дозвола
Овај поступак је најважнији приликом продаје или куповине земљишта, јер су чести случајеви гдје купац приликом куповине купује земљиште одређене квадратуре, а након мејрења се установи да је на терену стање сасвим другачије – у већини случајева квадрата има мање, него се мислило. Због тога је приликом куповине врло важно затражити од продавца да се покажу међе и да се по могућности обиљеже трајним ознакама, а потом затражити геодета да провјери поклапају ли се показане међе са катастарском евиденцијом у смислу облика и површине честице. На тај начин избјегавате несугласице, те могуће спорове око међе, што су дуготрајни и скупи поступци
Данас се геодетски снимак користи најшће у сврху легализације објеката, а геодетски снимак може се израђивати и у друге сврхе. Будући да на државном нивоу постоји велик проблем неусклађености катастарских подлога са стварним стањем на терену, приликом многих радова препоручује се од овлаштене геодетске организације затражити да изради геодетски снимак.
Након што се предметна парцела с припадајућим објектом сними, добивени подаци се компјутерски обрађују у ЦАД програмима. Приликом формирања геодетског елабората исказује се све што је потребно за уплану објекта (скица и вањски габарити објекта, израда тлоцрта корисне површине и етажирање,...). Израђени елаборат се предаје на преглед у катастар. Након прегледа елабората које је израдила геодетска организација катастар (подручна јединица) доноси закључак о висини накнаде за даље провођење у катастарском операту и грунтовници. Затим по уплатии проводи промјене у катастарском плану и операту – евидентира новонастало стање. п>
Најчешће намјене геодетског снимка стварног стања су слиједеће: легализација нелегалних зграда и објеката,одређивања стварне површине честице приликом купродаје некретнине ,снимак изведеног стања грађевине ,користи се као темељ за покретање,за одређивање површине на којој ће се вршити упис служности у земљишне књиге и представља смјерницу уз помоћ које адвокат покреће парницу приликом спора о власништу над дијелом поједине честице или честица. На снимку се линијом и шрафуром означава подручје које је предмет спора.
"ГЕO-БИГ" c.п.
- Лазаричка 1
78 000 Бања Лука
ЈИБ 4508804510000
Шифра дјелатности: 71.12